Vadba za zdravje

Velikokrat razmišljamo o rekreaciji in vadbi le v smislu izgube teže, oblikovanja telesa in podobno in zanemarjamo velik in ključen vpliv, ki ga ima telovadba in rekreacija na zdravje. V današnjem času nas zagotovo 95 %:

a) preveč je ali se nepravilno prehranjuje,

b) se premalo giba in/ali

c) smo preveč pod stresom.

Rekreacija ali telovadba preprečuje in odpravlja posledice (bolezen, slabo počutje, slabo psihično stanje, bolečine v telesu,…) vseh treh dejavnikov.

Svetovna priporočila SZO glede gibanje za zdravje se spreminjajo, saj je vedno več ljudi s prekomerno težo in ker se naš življenjski slog spreminja. Trenutno tako veljajo naslednja:

– da vadimo vzdržljivost 5x na teden po 30 min (zmerna vadba)
– da vadimo moč 2x na teden
– da vadimo gibljivost 3x na teden

Veliko? Precej, če preštejemo ure v dnevu in vse obveznosti, ki jih imamo poleg službe in doma, odštejemo spanje, ipd. Nekdo si mogoče misli, pa, saj sem aktiven, se veliko sprehajam, tečem, se igram z otroci. Kako sploh vemo, koliko treniramo, koliko se gibamo in pa kako lahko mogoče skrajšamo čas za vadbo? Čas za vadbo lahko skrajšamo tako, da povečamo intenzivnost vadbe. Če hočemo vedeti, kako lahko povečamo intenzivnost vadbe pa moramo vedeti na kakšni stopnji delamo v tem trenutku, kar nam bo tudi odgovorilo na prvo vprašanje, koliko se sploh gibamo in če se gibamo dovolj. Spodaj so primeri za vadbo vzdržljivosti.

Če je naš srčni utrip pod 90, je to zelo lahka oblika “vadbe”. Takrat lahko prepevamo, pojemo pesmice in se normalno pogovarjamo. Če se torej radi sprehajate in četudi hodite več kot dve uri in se vmes lahko ves čas pogovarjate, s tem ne krepite svoje vzdržljivosti.

Ko je vaš srčni utrip 90-120, je to še vedno lahka vadba. Tudi v tem primeru se lahko pogovarjate, lahko govorite v stavkih. Če se rekreirate na tej stopnji, potrebujete več kot 30 minut takšne vadbe 5x na teden, z vadbo na tej stopnji pa ne boste bistveno izboljšali svoje vzdržljivosti.

Zmerna vadba se začne pri utripu 130-140. Pri tej intenzivnosti vadbe lahko govorite le v kratkih stavkih. Če je vaša vadba na tej stopnji, potem potrebujete dobri dve uri takšne vadbe na teden.

Ko je naš utrip med 150-160, govorimo o visoko intenzivni vadbi. Pri tej vadbi že težko dihamo, ne moremo se pogovarjati, lahko le odgovarjamo z da ali ne. Tako visoko intenzivna vadba mora biti seveda krajša in ne sme trajati več kot 15-20 minut naenkrat, potrebujete pa samo 75 minut takšne vadbe na teden.

Zelo visoko intenzivna vadba pa se zgodi med 170-180, ko že zelo težko dihamo in ne sme trajati več kot 5-10 minut naenkrat.

In, naredite dovolj za svoje zdravje glede na svetovna priporočila?

Na koncu še praktični primer.:) Na mojih vadbah delamo zelo različno, od lahke in zmerne vadbe (easy pilates, pilates, plesna vadba) do visoko intenzivne vadbe (VIIT). Na VIIT treningih redno preverjamo srčni utrip, saj govorimo o visoko intenzivni intervalni vadbi, kjer porabimo tudi 900 kalorij v eni uri. Na pilates vadbah je naš srčni utrip nižji in je poudarek na krepitvi mišic, gibljivosti, moči jedra, medeničnega dna in ravnotežja. Če prihajate dvakrat na teden na uro, tako opravite tedensko 120 minut zmerne in/ali visoko intenzivne vadbe. Če še ne prihajate, pridite, vadbe potekajo ob ponedeljkih, torkih in petkih na Ljubljanski 6. Jaz bom tam.:)

Daža

Mogoče te zanima:

Močno medenično dno in pilates

Pilates za nosečnice

Hujšanje s pilatesom