Vadba po porodu

Kdaj začeti z vadbo po porodu in kakšno vadbo, je zelo odvisno od posameznice, predvsem pa vplivata dva dejavnika:

  1. Kako aktivna je bila mamica pred porodom in pred nosečnostjo?
  2. Kakšen je bil porod (vaginalni ali carski rez, kako dolgo je trajal, je prišlo do zapletov)?

brunda

Tako je zelo težko na splošno reči, kaj, kdaj, kako… Sama sem trikrat rodila in vsakič je bilo drugače. Če sem lahko bila v prvi nosečnosti čisto do roka in preko zelo aktivna, sem imela po carskem rezu dva meseca po porodu občutek, da nimam več nikakršne moči v trupu, po drugi strani pa sem lahko dokaj brez težav šla tečt kar hitro po porodu. Po drugem vaginalnem porodu sem imela zelo oslabljeno medenično dno in bolečine v križu, tako da je bil tek tudi tri mesece po porodu velik izziv. Po tretjem porodu, ponovno carskem rezu, pa sem potrebovala en mesec, da sem lahko brez bolečin šla na malo daljši sprehod.

  1. Začnite počasi. Splošno pravilo je, da počakate z vsakršno vadbo, dokler ne prenehate krvaveti. Počakajte vsaj šest tednov po carskem rezu. Če boste prehitro po porodu pretiravale, lahko upočasnite okrevanje vašega telesa. Poslušajte svoje telo. Če opazite, da ste že nehale krvaveti ali manj krvavite in ponovno začnete, pomeni, da ste pretiravale.
  2. V kakšnem stanju je vaše medenično dno? Porod je za medenično dno neke vrsta poškodba, kako huda poškodba pa je odvisna od trajanja poroda, časa potiskanja, tkiva, itd. V vsakem primeru morate po porodu najprej posvetiti pozornost medeničnemu dnu in ne začeti z drugimi aktivnostmi (trebušnjaki, tekom,…) preden ste ponovno okrepile vaše medenično dno. Oslabljeno medenično dno je veliko težje okrepiti kasneje in z veliko več truda, če ste okrepili že vse druge mišice. Prav tako določene vaje, ki krepijo trebušne mišice, ustvarjajo pritisk na medenično dno in zaradi tega povzročajo še več škode in še bolj oslabijo medenično dno. Z vajami za medenično dno lahko začnete že takoj po porodu. Če je vaše medenično dno zelo oslabljeno, prvi teden izvajajte vaje leže. Trikrat na dan stiskajte medenično dno 10x po 10 sekund in naredite vmes 10 sekund pavze. Naslednji teden izvajajte vaje sede, tretji teden pa stoje. Po treh tednih dodajte še pilates dihanje vajam za medenično dno oziroma “medenični objem”. Pri pilates dihanju najprej stisnite medenično dno, nato potisnete še rebra navzdol in si predstavljate, da imate okoli trupa steznik, ki vas stisne.
  3. Če imate močno trebušno diastazo, se prav tako izogibajte običajnim trebušnjakom in se raje osredotočite na aktivno pilates dihanje ali opore na rokah, podlakteh.
  4. Sprehodi so za začetek super vadba. Bodite potrpežljive in si dajte čas. Nekatere imajo “srečo” in so že šest tednov po porodu enake kot pred nosečnostjo, nekatere rabijo čas. Dajte si ta čas in počivajte, ko dojenček spi, vsakič, ko imate možnost.
  5. Ne pozabite veliko piti. V redu je, če ste aktivne in dojite, težava lahko nastane le, če premalo pijete. Že zaradi dojenja morate več piti, če pa ste športno aktivne pa še toliko več.

Če ste mlade mamice in iz Slovenske Bistrice, vas vabim na Vadbo za mamice z dojenčki, kjer pazimo na to, da po porodu delate prave vaje in kar najhitreje okrepite svoje telo.

nosečke

Če ste noseče in iz Slovenske Bistrice, pa vas vabim na Pilates za nosečnice.